Hevostoiminnalla Hyvinvointia


Metsäkylän tallilla toimii Hevostoiminnalla Hyvinvointia ry. "Yhdistyksen tarkoituksena on hevostoiminnan keinoin edistää mielenterveyskuntoutujien, erityistä tukea tarvitsevien ja syrjäytymisvaarassa olevien lasten, nuorten sekä aikuisten fyysistä, psyykkistä ja sosiaalista hyvinvointia ja terveyttä", kuten sen kotisivuilla toimintaperiaatetta kuvaillaan.

Tällä hetkellä HHry:n toiminta Metsäkylässä on pääasiassa erityislasten ja -nuorten ratsastustunteja, joilla jokaisen tarpeisiin voidaan vastata paremmin kuin tavallisilla tunneilla. Pienryhmissä toteutettavilla tunneilla jokaisella ratsastajalla on oma henkilökohtainen avustaja, jonka kanssa opetellaan hevosten kanssa toimimista niin varustaessa kuin ratsastettaessakin. Tunteja pitää toimintaterapeutti Laura Närhi.

Paremmin pääset tutustumaan yhdistyksen toimintaan sen kotisivuilla www.hhry.net .
Tunneista voi tiedustella sähköpostilla tai puhelimitse, yhteystiedot